Dziś kształtuje się nowa rzeczywistość, w której nie wytrwają najsilniejsi, ale ci którzy się najlepiej dostosują. W najbliższych latach wzrost będzie wolniejszy i będzie niższa stopa zwrotu. Obecnie jest czas na to, by podwyższać podatki i ograniczać wydatki oraz stawiać na innowacje. Konieczne jest także skuteczne przywództwo. - mówił Mike Kubena, prezes PwC na Europę Środkowo-Wschodnią podczas sesji „Kapitalizm po kryzysie”, w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei i VI Kongresu Zarządów Spółek Giełdowych SEG, odbywających się w Sopocie.
Dużo miejsca poświęcono rozmowie o kryzysie. Kubena mówił, że ma obawę, czy obecnie koncentrujemy się na sprawach, które nie mają wpływu na to co wydarzy się w przyszłości. Oczekiwaliśmy, że to się samo załatwi, a to wtedy trzeba było zadawać pytania. W związku z tym musimy się zastanowić czy rządy są dobrze zorganizowane i cieszą się zaufaniem społecznym. - pytał prof. Oliver E. Williamson, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 2009, wykładowca Uniwersytetu w Berkeley.
Kryzys jest czymś naturalnym, natomiast trzeba umieć nim zarządzać. To co jest dziś najpoważniejsze to fakt, że obecnie mamy do czynienia z kryzysem systemu zarządzania. - powiedział prof. Jerzy Hausner, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, członek Rady Polityki Pieniężnej, b. Wicepremier RP, b. Minister Pracy i Polityki Społecznej. Hausner zauważył także, że obecnie wzrost trzeba będzie finansować nie długiem, ale z oszczędności. To jest wielkie wyzwanie, trzeba bowiem poszerzyć bazę wytwórczą i szukać tych dodatkowych środków nie zadłużając się. Warto więc zacząć włączać gospodarstwa domowe jako źródła podaży, a nie tylko konsumpcji.
Jerzy Hausner mówił również o potrzebie zmiany, ale – jak zauważał – nie jest łatwo wypracować nowe rozwiązanie i np. zastąpić Stany Zjednoczone i dolara, które są kluczowymi czynnikami obecnego ładu gospodarczego. Trzeba również wracać do zasad ekonomii i hołdowanie zasadzie „za duży, by upaść” jest niedopuszczalna.
Ciekawie na miejsce zachodnich gospodarek i przyczyny kryzysu patrzy Hernando de Soto, ekonomista, prezes Instytutu Wolności i Demokracji, b. prezes Banku Centralnego w Peru. Mówił on: Cechą charakterystyczną rozwiniętych gospodarek nie jest większa ilość zasobów, ale lepsze ich udokumentowanie, co pozwala nimi handlować. I kluczem do sukcesu jest świadomość jakie mamy dobra i do kogo należą. zasada ta powinna zawsze obowiązywać. Natomiast wielokrotnie brakuje szeregu dokumentów, podczas kryzysu okazało się, że firmy miały wiele bilansów, w których ukrywano niekorzystne fakty. De Soto pytał: „Nie wiadomo dlaczego Grecja cierpi? Ponieważ brakuje wielu dokumentów, bilansów itp.”. Problemem Europy i USA jest także kryzys zaufania ze strony obywateli, którzy nie mają poczucie, że politycy wiedzą dokąd idą.
Wątkiem przewijającym się w ciągu dyskusji była również kwestia zaufania i potrzeba skutecznego przywództwa, które pozwala uwierzyć w zmianę i oparte jest na zaakceptowaniu faktów, a nie ukrywaniu ich.
Moderatorami dyskusji byli dr Mirosław Kachniewski – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych i Andrzej Lubowski – ekonomista, publicysta, komentator.
Data aktualizacji:
2013-08-23